קלע דוד

קלע דוד היא מערכת מתקדמת להגנה מפני טילים שפותחה על ידי ישראל להגנה מפני טילים בליסטיים לטווח קצר עד בינוני, רקטות בקליבר גדול ואיומים אוויריים אחרים. היא חלק מאסטרטגיית ההגנה הרב-שכבתית של ישראל נגד טילים, הכוללת מערכות כמו כיפת ברזל לאיומים קצרי טווח וחץ להגנה מפני טילים בליסטיים ארוכי טווח.

הקלע של דוד, הידוע גם בשם המהמם, נועד ליירט ולהשמיד טילים נכנסים בשלב הטרמינל שלהם, כשהם מתקרבים למטרותיהם. המערכת משתמשת בטיל יירוט דו-שלבי המצויד בחיישנים מתקדמים וברמת תמרון גבוהה כדי להתחבר ולהשמיד איומים נכנסים. ניתן להשתמש בו כדי להגן מפני מגוון רחב של איומים מוטסים, כולל טילים בליסטיים, טילי שיוט ומטוסי אויב.

הפיתוח והפריסה של קלע דוד משפרים את יכולות ההגנה הכוללות של ישראל, במיוחד מפני איומים מצד מדינות שכנות וגורמים לא-מדינתיים באזור. הוא מספק שכבת הגנה נוספת עבור נכסים אסטרטגיים מרכזיים, מרכזי אוכלוסייה ומתקנים צבאיים.

מערכת ההגנה האווירית בישראל

מערכת ההגנה האווירית בישראל היא מערכת מרובה שכבות וטכנולוגיות המיועדת להגן על המדינה ואזרחיה מפני איומים אוויריים שונים, כוללים טילים בליסטיים, טילים קרוז, רקטות, מטוסים, ועוד. המערכת מורכבת ממספר מערכות ופלטפורמות שונות, כל אחת מתוכן מיועדת להתמודד עם סוג אחר של איום. הנה תקציר על המערכות המרכזיות במערכת ההגנה האווירית של ישראל:

  1. כיפת ברזל (Iron Dome): כיפת ברזל היא מערכת המיועדת להגנה על ישראל מפני רקטות קטנות ובליסטיות שנשלחות מרצועת עזה ומאזורים אחרים. המערכת משמשת לסילוק איומים מהשמיים במהירות גבוהה ובצורה יעילה.
  2. קלע דוד (David's Sling): קלע דוד היא מערכת המיועדת להגנה על ישראל מפני טילים במסלול ביניים ורקטות גדולות בליסטיות. המערכת משתמשת במשגרי טילים מתקדמים כדי להפרית ולהשמיד איומים אוויריים בשלב הסיום של המסלול שלהם.
  3. מערכת חץ (Arrow): מערכת חץ היא מערכת מתקדמת להגנה מפני טילים בליסטיים ארוכי טווח. היא נבנית במספר גרסאות, כוללת את מערכת חץ-2 ומערכת חץ-3. היא מיועדת לסנן ולהשמיד טילים בליסטיים באופן מוקדם בשלב השיפוט.
  4. Trophy: מעיל רוח הוא מערכת הגנה אקטיבית שמיועדת להגנה על טנקים ורכבי קרב מפני ירי נגד טנקים. היא כוללת מספר חיילים שבכל פלטון רכבי קרב ומסייעת לסלול ולפגוע בטילים וברקטות שנשלחות לפגוע ברכבי הקרב.

המערכת האווירית הזו מהווה חלק מרכזי בהגנת ישראל מפני איומים אוויריים ומרחיבה את היכולות האמיצות של המדינה להתמודד עם מגוון סוגי איומים מכל הכיוונים.