צהל

צבא ההגנה לישראל – צה"ל

צבא ההגנה לישראל – צה"ל, הוא הצבא של מדינת ישראל שמגן ושומר עליה.
צה"ל עוסק בביטחון המדינה, משימות חילןץ, אסונות טבע, ואימונים.

העומד בראש הצבא, צה"ל הוא ראש המטה הכללי (בראשי תיבות: הרמטכ"ל). בהתאם לחוק יסוד: הצבא, צה"ל נתון למרוּת הממשלה, והשר הממונה מטעם הממשלה על הצבא הוא שר הביטחון.

צה"ל נחשב לצבא החזק ביותר במזרח התיכון ולאחד הצבאות המתקדמים ביותר בעולם.
צה"ל הוקם כשבועיים לאחר קום מדינת ישראל, בזמן מלחמת העצמאות עלי ידי ראש הממשלה דוד בן-גוריון . צה"ל התבסס על המבנה הארגוני של ההגנה ואיחד לתוכו את כוחות האצ"ל והלח"י.

כוח שירות הביטחון מחייב כל תושב מדינת ישראל שהגיע לגיל 18 להתגייס לצה"ל ולשרת בה. לכל חייל נקבע פרופיל רפואי. על פי פרופיל זה נקבע היכן משובץ כל חייל ב צה"ל. פרופיל 21 הוא הפרופיל הנמוך ביותר שבו משוחררים מהשירות ב צה"ל והפרופיל הגבוה ביותר הוא 97.

נשים זכאיות לקבל פטור משירות צבאי מטמי דת ונישואין.

חרדים מקבלים פטור במידה והם לומדים בישיבה ולא עושים מילואים

ההיסטוריה של הצבא

ההיסטוריה של צבא ישראל היא היסטוריה מורכבת ומרתקת המתפרשת על פני כמה עשורים. הצבא, המכונה צבא ההגנה לישראל (צה"ל), הוקם בשנת 1948, זמן קצר לאחר הקמת מדינת ישראל.

צה"ל הוקם מהקבוצות ההגנה היהודיות השונות שלחמו נגד הכוחות הבריטיים בתקופת המנדט. הצבא החדש שהוקם עמד בפני אתגר מיידי שכן הוא הוכנס מיד למלחמה נגד מדינות ערב השכנות.

הסכסוך הגדול הראשון איתו התמודד צה"ל היה מלחמת ערב-ישראל ב-1948. על אף היותו צבא קטן ודל באמצעי לחימה, צה"ל הצליח להשיג ניצחון מכריע מול צבאות ערב, ואיפשר לישראל להתבסס כמדינה עצמאית.

המדינות שהשתתפו במלחמת ערב הן: מצרים, ירדן, סוריה ועיראק.

השירות בצה"ל מתקיים בשלושה מסלולים:

שירות חובה: כל אזרח ישראל שמלאו לו 18 שנה מחוייב לשרת ב צה"ל.
שירות קבע: שירות בהסכמת חוזה בין משרת קבע ל צה"ל.
שירות מילואים: שירות שבמסגרתו נקראים אזרחים לשירות פעיל של עג כחודש בשנה, לאימונים ופעילות ביטחון.

צה"ל מחולק ל2 זרועות הכוללים את אמצעי הלחימה:

  • זרוע היבשה של צה"ל
  • זרוע האוויר של צה"ל
  • זרוע הים של צה"ל

חיל הים הישראלי: הגנה מלאה על הים

חיל הים הישראלי הוא חלק בלתי נפרד מצבא ההגנה הישראלי, שמופקד על שמירה על המים הטריטוריאליים של המדינה והבטחת ביטחון אזרחיה. 

חיל האוויר הישראלי

חיל האוויר הישראלי, המכונה גם חיל האוויר, הוא מרכיב מכריע בצבא ההגנה הישראלי ומילא תפקיד משמעותי באבטחת המרחב האווירי של המדינה כבר למעלה מ-70 שנה.