צבא רוסיה

הצבא הרוסי, הידוע רשמית בשם כוחות הקרקע הרוסיים, הוא הזרוע הצבאית היבשתית העיקרית של הכוחות המזוינים הרוסים. הוא אחראי על ההגנה היבשתית של המדינה והוא אחד הצבאות העומדים הגדולים בעולם, עם למעלה ממיליון אנשי שירות פעילים.

הצבא הרוסי מובנה במספר זרועות, כולל כוחות היבשה, הכוחות המוטסים וכוחות ההגנה האווירית. הוא מצויד במגוון רחב של כלי נשק וציוד מודרניים, לרבות טנקים, כלי רכב משוריינים, ארטילריה וכלי קרב.

המשימה של הצבא הרוסי היא להגן על המדינה מפני איומים חיצוניים ולשמור על ביטחון הפנים. היא מילאה תפקיד מרכזי במספר סכסוכים באזור, כולל הסכסוך המתמשך במזרח אוקראינה והמלחמה בסוריה.

הצבא הרוסי נמצא בפיקודו של נשיא רוסיה ופועל בתיאום הדוק עם זרועות אחרות של הצבא, כולל הצי הרוסי וכוחות התעופה והחלל הרוסיים. לצבא הרוסי יש היסטוריה ארוכה ועמוקה, ששורשיו נעוצים בצבא הקיסרי הרוסי, והוא היה מעורב בסכסוכים גדולים רבים לאורך ההיסטוריה שלו.

מבנה הצבא

מבנה הצבא הרוסי, הידוע רשמית בשם כוחות הקרקע הרוסיים, מחולק למספר ענפים עיקריים:

  1. כוחות היבשה: כוחות היבשה אחראים על ההגנה היבשתית של המדינה ומורכבים ממספר מחוזות, דיוויזיות, חטיבות וגדודים.
  2. כוחות מוטסים: הכוחות המוטסים הם כוח פריסה מהירה שהוכשר לפעולות מוטסות ונחשבים לאחד הכוחות המוטסים הטובים בעולם.
  3. כוחות ההגנה האווירית: כוחות ההגנה האווירית אחראים להגנה על המרחב האווירי של רוסיה ומצוידים במגוון מערכות הגנה אוויריות, לרבות טילי קרקע-אוויר ומערכות מכ"ם.

הצבא הרוסי כולל גם כמה יחידות מיוחדות, ביניהן ה-Spetsnaz, האחראי על לוחמה לא קונבנציונלית ומבצעים מיוחדים, והמשמר הלאומי הנשיאותי, שאחראי על אבטחת נשיא רוסיה ולבכירי ממשלה אחרים.

כוח וגנר נקראת גם קבוצת וגנר

קבוצת וגנר היא חברה צבאית פרטית (PMC) שבסיסה ברוסיה. זה ידוע גם בשם ואגנר PMC ונקשר לממשלת רוסיה. החברה הייתה מעורבת בסכסוכים במספר מדינות, כולל אוקראינה, סוריה והרפובליקה המרכז אפריקאית.

קבוצת וגנר הוקמה על ידי יבגני פריגוז'ין, איש עסקים רוסי בעל קשרים הדוקים עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. החברה הואשמה במעורבות במספר פעילויות שנויות במחלוקת, כולל מתן שירותי שכירי חרב, התערבות בבחירות והפצת דיסאינפורמציה.

הגודל והמבנה המדויקים של קבוצת וגנר אינם ידועים בציבור, אך על פי ההערכות יש כמה אלפי עובדים. החברה הואשמה במעורבות בסכסוכים שונים ודווח כי הייתה מעורבת בתמיכה במורדים בדלנים במזרח אוקראינה, במתן תמיכה לממשלת סוריה ובהשתתפות בפעולות צבאיות באפריקה.

קבוצת וגנר עלתה לאחרונה לכותרת כשפלשה לאוקראינה באופן ברוטלי והואשמה ברצח ואונס של תושבים אוקראנים

קבוצת וגנר התמודדה עם ביקורת וסנקציות מהקהילה הבינלאומית בשל מעורבותה בסכסוכים והפרות זכויות אדם. למרות זאת, החברה ממשיכה לפעול ונחשבת לשחקן משמעותי בתעשייה הצבאית הפרטית העולמית.

צבאות נוספים