נושאת המטוסים The USS Gerald R. Ford

ארצות הברית שולחת לישראל את אחת מנושאות המטוסים הגדולה ביותר שלה לצורך הגנה במידה ואיראן תתקוף את ישראל.

להלן פרטים על נושאת המטוסים.

USS ג'רלד ר. פורד

USS ג'רלד ר. פורד (CVN-78) היא הספינה המובילה של נושאות המטוסים שלה בכיתה של צי ארצות הברית. הספינה נקראת על שם הנשיא ה-38 של ארצות הברית, ג'רלד ר. פורד, שכיהן בין השנים 1974 עד 1977. מחלקת ג'רלד ר. פורד מייצגת את הדור הבא של נושאות מטוסים עבור הצי האמריקני, עם מספר מאפיינים ושיפורים מרכזיים. המובילים הוותיקים יותר ממחלקת נימיץ.

להלן כמה היבטים ומאפיינים בולטים של USS ג'רלד ר. פורד:

  1. טכנולוגיה מתקדמת: מחלקת ג'רלד אר פורד משלבת טכנולוגיות חדשות, כולל מערכת שיגור מטוסים אלקטרומגנטית (EMALS) ומערכת ציוד מעצר מתקדם (AAG). EMALS הוא סוג של בליסטראות מטוסים המשתמשת בשדות מגנטיים לשיגור מטוסים, ומחליפה את בליסטראות הקיטור המסורתית. AAG היא מערכת מודרנית לחילוץ מטוסים כשהם נוחתים על הסיפון.
  2. יעילות משופרת: העיצוב של מחלקת פורד כולל תכונות המפחיתות את סך כל דרישות כוח האדם, מה שמוביל לחיסכון בעלויות לאורך החיים התפעוליים של הספינה. גם פריסת הספינה הוגדרה מחדש, מה שמאפשר קצב גיחות מהיר יותר של מטוסים.
  3. הנעה גרעינית: כמו מחלקת נימיץ, מחלקת פורד מופעלת על ידי כורים גרעיניים. הג'רלד ר. פורד משתמש בשני כורים גרעיניים A1B, שהם יעילים יותר ודורשים פחות תחזוקה מקודמיהם.
  4. התגנבות משופרת: עיצוב הספינה משלב תכונות להקטנת חתך המכ"ם שלה, מה שהופך אותו לפחות גלוי ליריבים פוטנציאליים.
  5. ייצור חשמל מוגבר: כושר ייצור החשמל של הספינה גדול משמעותית מספקים קודמים, התומכים הן בצרכים הנוכחיים והן במערכות עתידיות שעשויות לדרוש כוח נוסף.
  6. עיצוב האי: האי (מבנה העל בסיפון הטיסה של נושאת מטוסים) בפורד קטן יותר והוצב מחדש בהשוואה למחלקת נימיץ, מה שמספק יותר מקום לפעולות טיסה.
  7. קיבולת: USS ג'רלד אר פורד יכול לשאת יותר מ-75 מטוסים, החל ממטוסי קרב כמו ה-F-35C ועד מסוקים.
  8. עלות וביקורת: הפיתוח והבנייה של USS ג'רלד ר. פורד התמודדו עם עיכובים וחריגות תקציב. כמו בכל פלטפורמה צבאית מתקדמת, הכנסת טכנולוגיות חדשות הובילה לאתגרים בפיתוח, בדיקות ואינטגרציה.
  9. הפעלה: USS ג'רלד ר. פורד הוזמנה ב-22 ביולי 2017.

נושאת המטוסים פורד תחליף בהדרגה את נושאת המטוסים נימיץ הוותיקה יותר כעמוד השדרה של צי המוביל של הצי האמריקני. עם זאת, עם כל דגם חדשה של ספינה, במיוחד כזו המשלבת טכנולוגיות חדשות רבות, היו אתגרים וביקורות בנוגע לעלות, עיכובים בפיתוח והפונקציונליות של מערכות חדשות. עם זאת, לאחר הפעלה מלאה, הג'רלד ר. פורד ואחותה צפויות להיות מרכזיות ביכולות הקרנת הכוח של הצי האמריקני בעשרות השנים הבאות.