מה עומד מאחורי השיר – שיר של אחרי מלחמה

שם טוב לוי זמר ומלחין ישראלי

משנות השבעים יוצר רפרטואר מוזיקלי עשיר ופורה, הוא אחד המלחינים החשובים בישראל. מהאמנים שיש להם חתימה מוזיקלית ייחודית. אמן השילובים הסגנוניים, שמשלב בין מוסיקה אתנית, מוסיקה קלאסית, רוק, ג'אז ו'פולק' מזרח-אירופאי. מהחלוצים של הרוק המתקדם בארץ.

שירים שיצר לאורך כמעט 50 שנה הפכו לחלק בלתי נפרד מפס-הקול של המדינה, מזל טוב לזמר, פסנתרן, חלילן, מעבד ומלחין ישראלי. שם טוב לוי שחוגג יום הולדת 70.

לוי נולד וגדל בשכונת שעריים ברחובות. וכבר בגיל קטן אהב להאזין למוזיקה, להוציא צלילים ולכתוב מנגינות ונמשך אל זה בטבעיות.

"שיר ישן נושן, שיר של חיילים / שחוזרים אחרי הקרב / שיר של אהובה, מחכה לך – / מישהו שר את זה קודם
זהו שיר אחרי מלחמה / הוא תמיד מזכיר לי תקווה / היא מחכה, אהובה כבר חוזר / זהו שיר שבא אחרי המלחמה"

שיר של אחרי המלחמה – אריק איינשטיין ושם טוב לוי

לאריק איינשטיין ז"ל היה כישרון מיוחד לזהות מוזיקאים מוכשרים ואלמונים ולעבוד איתם בשיתוף פעולה פורה ומעשיר באלבומיו, אחד מהם כמובן הוא שם טוב לוי. שיצר עם אריק איינשטיין ז"ל אלבומים נהדרים ועשרות שירים, חלקם הפכו לקלאסיקות שכולם מכירים, שיר ההיכרות שלו עם אריק היה "שיר של אחרי המלחמה" המפגש הראשון בינהם היה בסוף 71-72'.

לאחר שחרורו מלהקת פיקוד מרכז. כבר באותה תקופה היה לוי חלילן קלאסי, מיועד לפילהרמונית. הוא היה מנגן פסנתר אצל פסנתרנית חובבת מוזיקה קלאסית בשם חנה, שהייתה שכנתו של אריק באותו בניין.

יום אחד כשהם מנגנים הגיע אריק איינשטיין והיא סיפרה לו ששמי (שם הקיצור שנתנו לו חבריו) כותב מנגינות ואם הוא מעוניין להקשיב ולשמוע. אריק הסכים ושם טוב הגיע אליו עם טייפ קסטות והשמיע לו כמה מנגינות הלחן הראשון נודע לימים כ"שיר של אחרי המלחמה" בלי המילים, אחרי חצי שנה, פתאום טלפון, אריק על הקו ואומר ללוי כתבתי מילים לאחת המנגינות היפות שלך ואני רוצה להשמיע לך תראה אם זה מוצא חן בעיניך'.

מרוב התרגשות והלם שאריק איינשטיין הגדול כותב מילים למנגינה של בחור צעיר בן 21 אלמוני ולא מוכר שרק השתחרר מלהקה צבאית . שם טוב בקושי עונה ורק שואל את אריק מי יעבד את השיר באולפן. כי בחיים לוי לא היה באולפן הקלטות , ורק השתעשע בלצרף צלילים למנגינות. ואריק אמר 'בוא,

אני ואתה נעבד יחד'. תעשה איתי עיבודים באולפן'. כך שם טוב לוי קפץ למים העמוקים והתחיל להתייחס לעניין ההלחנה והמוזיקה ברצינות, מצא את עצמו באולפן עם נגנים מקצועיים כשאריק מנווט על הכל ועובד איתו על השיר. עם כינורות ואבוב באמצע וקולות שלוי הכניס מהרקע והאהבה שלו לקלאסי והג'אזי, העיבוד הצנוע הוא שמעניק לקלאסיקה הזאת חיי נצח. הפשטות היפה הוא סוד הקסם של השיר, במלחמה של פעם שלחו אוהבים הרבה מכתבים, המלחמות מולידות את אותן הסיטואציות.

יש שחוזרים בריאים (כמו בשיר) יש שלא. אריק נותן תקווה במילים, שם טוב לוי במנגינה המינורית – כיוון לרומנטיקה נוגה, לשיר שבא אחרי המלחמה הכואבת, גם זו שלא החזירה הביתה הרבה חיילים, מאז התחילו לקרוא לשם טוב לוי ברדיו מלחין וזה הצחיק אותו בהתחלה.

"שיר של אחרי מלחמה" הפך לקלאסיקה ונכלל באלבומו של איינשטיין 'יסמין' (1972), עוד באותו אלבום הלחין לוי את 'דון קישוט', של יהונתן גפן. ניגן חליל ב'אמא אדמה', משם התחיל הרומן של אריק עם שם טוב לוי שנמשך 25 שנה.

שנה אחרי יצא אלבומם המשותף הראשון 'שירי ארץ ישראל הישנה והטובה', הראשון הראשון. שירים שאריק גדל עליהם וגם לוי הכיר. עשה עיבודים כמעבד ומנהל מוזיקלי. אריק נתן לשם טוב לוי את הביטחון וזיהה את הכישרון הייחודי שלו בשלבים ראשונים של חייו המקצועיים.

לוי, היה אחד המוזיקאים שעבדו הכי הרבה עם אריק איינשטיין ז"ל, ומי שהוציא איתו כמה וכמה אלבומים משותפים – שירי "ארץ ישראל הישנה והטובה", עבור ב"תוצרת הארץ" ו"פסק זמן" ואלבום שירי ילדים, ועד "יש בי אהבה" "לאן פרחו הפרפרים". מכל אלבום יצאו כמה שירים שהם קלאסיקות בלתי נשכחות "עוד ניפגש", "זה בראש שלך" "יכול להיות שזה נגמר" "הוא חזר בתשובה", "פסק זמן", "שלוש ארבע לעבודה" – כולם לחנים של לוי. 

בהיכל התהילה של המוסיקה הישראלית, לשם טוב לוי יש מקום של כבוד. מוסיקאי בחסד עליון, הוא הוציא שבעה אלבומי סולו ונטל חלק בעוד כ־20 אלבומים – בהרכבים, "ששת"(1977) הרכב אותו הקים יחד עם יהודית רביץ, עדי רנרט, איקי לוי, שמוליק ארוך ושמוליק בודגוב, שנחשב עד היום לאחד מהרכבי הרוק מתקדם הטובים הבודדים שהיו בארץ,

"קצת אחרת" עם שלמה גרוניך ושלמה יידוב, וכמובן "צליל מכוון" (1979) עם שלמה יידוב ויצחק קלפטר. בפסקולים ובאוספים. לאורך הקריירה הלחין יותר מ־500 שירים במגוון סגנונות והותיר טביעת אצבע ייחודית בתחום הקטעים האינסטרומנטליים – רבים מהם הפכו ברבות השנים לקטעי פתיחה בתוכניות רדיו ("ריקוד ההוביטים"),"טווס הזהב" שהייתה המנגינה שליוותה את תחזית מזג האוויר בערוץ הראשון בשנות ה 80, לנעימות נושא של סדרות טלוויזיה ("עמוד האש") ולפסקולים של סרטי קולנוע ("כיכר החלומות").  

לפני שנה וחצי היה לי את הכבוד לארח את שם טוב לוי בפודקאסט אתם זוכרים את השירים לתוכנית שעשתה כבוד לפועלו ותרומתו למוסיקה הישראלית להאזנה לחצו

הסיפור מאחורי השיר ואותך של מתי כספי מאת דני אדלסון מנהל קהילת אתם זוכרים את השירים, שדרן רדיו ועורך מוזיקה. 

מה מסתתר מאחורי שיר האהבה" "ואותך" (אחרי שנסעת)?

מה מסתתר מאחורי הסיפור שיר אהבה אלינור

מה מסתתר מאחורי השיר קפה אצל ברטה ששרו הנשמות הטהורות במלחמת יום כיפור

שירי יום הזיכרון