כוח רדואן או יחידה 125 של חיזבאללה

כאשר מדובר ב"חיזבאללה" ו"כוח רדואן", אנו מתייחסים לאחת היחידות הצבאיות המיוחדות והחשובות בתוך ארגון חיזבאללה. חיזבאללה הוא ארגון שיעי לבנוני שהוקם בשנות ה-80 ומוגדר על ידי מדינות רבות וארגונים בינלאומיים כארגון טרור.

"כוח רדואן" נקרא על שם עמאד מורניה, שנחשב לפיקוד הצבאי של חיזבאללה וידוע בכינויו "רדואן". מורניה היה אחראי על מספר פעולות טרור בולטות ונרצח בשנת 2008 בדמשק. לאחר מותו, הקים חיזבאללה את "כוח רדואן" כיחידה מיוחדת שנועדה לבצע מבצעים צבאיים מורכבים וסודיים.

היחידה זכתה להערכה גבוהה בתוך הארגון ונחשבת לאחת היחידות המתקדמות והיעילות ביותר שלו. פעילותה של "כוח רדואן" כוללת לרוב פעולות חדירה, ריגול, סבוטאז' ומתקפות מיוחדות, כאשר פעמים רבות היא פועלת בסודיות רבה וברמה גבוהה של מקצועיות ומיומנות.

מה גודלו וכוחו של כוח רדואן

גודלו וכוחו של כוח רדואן וארגון חיזבאללה, כמו במקרה של רוב הארגונים הפרמיליטריים או הטרוריסטיים, אינם נתונים שניתן לקבוע בדיוק מוחלט. עם זאת, ניתן להעריך כמה נקודות עיקריות:

  1. גודל ומבנה הכוח הצבאי: חיזבאללה מחזיק בכוח צבאי מאורגן שכולל כמה אלפי לוחמים. כוח זה מאורגן ביחידות שונות, כולל יחידות רגלים, יחידות טילים, יחידות תותחנים, יחידות הנדסה ועוד.
  2. אמצעי לחימה: חיזבאללה מחזיק במגוון נשקים שכולל טילים נ"מ (נגד מטוסים), טילי קרקע-קרקע, רקטות מדויקות ולא מדויקות, נשק קל וכבד, רכבים משוריינים ועוד.
  3. תמיכה חיצונית: חיזבאללה נהנה מתמיכה נרחבת מאיראן, הכוללת הן סיוע צבאי (נשק, אימונים, טכנולוגיה) והן סיוע כלכלי ולוגיסטי. כמו כן, הארגון קיבל תמיכה מסוריה.
  4. פעילות בתחומים נוספים: מעבר לפעילותו הצבאית, חיזבאללה הוא גם כוח פוליטי וחברתי משפיע בלבנון. הארגון מחזיק במנדטים בפרלמנט הלבנוני ומספק שירותים חברתיים, כמו בתי ספר, מוסדות רפואיים ושירותים חברתיים אחרים, לקהילה השיעית בלבנון.

מורדים חות'ים בתימן

החות'ים, המכונים גם "הצעירים המאמינים", הם ארגון טרור שיעי-זיידי הפועל באזור תימן. שם הארגון מתייחס למנהיגם הראשון, חוסיין בדר א-דין אל-חות'י, שנורה למוות ב-2004

טיל רומח

טיל רומח או רקטת רומח הוא דגם של רקטה שפותחה ומיוצרת בישראל על ידי תעשייה אווירית לישראל. 

טנק ברק כל המידע שצריך לדעת

הטנק "ברק" מסוג מרכבה 4 הוא הגרסה החדישה ביותר של סדרת הטנקים "מרכבה", טנק ישראלי המיועד לשימוש צה"ל. 

טיל הקורנט והסיכון לצהל

9M133 קורנט, הידוע גם בשם AT-14 Spriggan לפי הקוד של נאט"ו, הוא טיל רוסי נגד טנקים מדור הבא הפועל באמצעות הגהת לייזר.