כוח וגנר

קבוצת וגנר היא קבלן צבאי פרטי רוסי (PMC) שלדעתו קשור קשר הדוק לממשלת רוסיה, אם כי קשרים כאלה בדרך כלל אינם מוכרים בפומבי. על פי הדיווחים, הקבוצה הייתה פעילה באזורי סכסוך שונים שבהם מעורבים אינטרסים רוסיים, כמו סוריה, לוב ומזרח אוקראינה. על שמו של ריכרד וגנר, המלחין הגרמני שאומרים שהוא מועדף על מייסד הקבוצה, קבוצת וגנר תוארה כדומה לזרוע צללית של הצבא הרוסי, המשתתפת במבצעים שממשלת רוסיה אולי לא תרצה להיות קשורה בגלוי עם.

הקבוצה הייתה נתונה לביקורת וביקורת בינלאומית על מעורבותה לכאורה בפעילויות החל מלחימה ישירה לאימון מיליציות מקומיות ואבטחת משאבי מפתח כמו שדות נפט. בשל אופיו הסודי וחוסר השקיפות לגבי פעילותה, המידע הקונקרטי על קבוצת וגנר מוגבל. הארגון מצוטט לעתים קרובות בדיווחים המפרטים פעילויות שנויות במחלוקת, כולל האשמות על פשעי מלחמה.

ממשלות מערביות הביעו דאגה לגבי הפעילות של קבוצת וגנר וארגוני PMC דומים אחרים, וראו בהן כלים המאפשרים לממשלות כמו רוסיה להשיג מטרות צבאיות ופוליטיות בחו"ל ללא אותה רמה של אחריות ופיקוח בינלאומי שהפעולות הצבאיות של המדינה כרוכות בהן.

השכר בקבוצת וגנר

הערכות שנמצאו בדיווחים בתקשורת מצביעות על כך שקבלן ואגנר יכול להרוויח בין כמה אלפי דולרים לחודש ועד ליותר משמעותי, בהתאם לגורמים כמו רמת הסיכון הקשורה במשימה מסוימת, תפקידו ומומחיותו של הקבלן ואזור הפריסה. גם בונוסים עבור יעדים ספציפיים או השלמת משימה מוצלחת יכולים להיות חלק מחבילת הפיצויים.

חשוב לציין שהנתונים הללו הם בדרך כלל ספקולטיביים ויש להתייחס אליהם בזהירות. תנאים כמו אינטנסיביות לחימה, סיכונים משפטיים (כולל האפשרות להיתפס ולהעמיד לדין), והמחיר הפיזי והפסיכולוגי של העבודה יכולים גם להשפיע על האם אנשים ימצאו את הפיצוי "שווה את זה".

לאור חוסר השקיפות סביב קבוצת וגנר, קשה לאמת נתונים אלו או לספק הבנה מקיפה של מבנה השכר בארגון.

כוח וגנר באפריקה

דווח כי קבוצת ואגנר פעילה במדינות שונות ברחבי אפריקה, ועוסקת במגוון פעילויות הכוללות שירותי ביטחון, אימונים צבאיים ופעולות לחימה ישירה. נוכחות הקבוצה באפריקה עוררה דאגה ודיונים בינלאומיים, כאשר אנליסטים ומבקרים רבים טוענים כי ואגנר משמש כלי לרוסיה להרחיב את השפעתה ביבשת ללא אותו סוג של בדיקה שפעולות צבאיות מסורתיות עשויות למשוך.

כמה מדינות שבהן דווח כי קבוצת וגנר פעילה כוללות:

 1. הרפובליקה המרכז אפריקאית (CAR): הקבוצה דווחה כמספקת שירותי אבטחה לממשלה וגם הייתה מעורבת באימון כוחות מקומיים. נוכחותם הייתה שנויה במחלוקת עקב האשמות על הפרת זכויות אדם והבטחת אינטרסים של כרייה לחברות רוסיות.
 2. לוב: לפי הדיווחים פעילי ואגנר היו מעורבים בתמיכה בצבא הלאומי הלובי בראשות ח'ליפה הפטר. מעורבותם כללה לחימה בחזית, אימונים ופעילויות צבאיות מיוחדות. נוכחותם הייתה נקודת מחלוקת בחוגים דיפלומטיים בינלאומיים.
 3. סודן: היו דיווחים המצביעים על כך שקבוצת וגנר הייתה מעורבת במתן תמיכה לממשלת סודאן. עם זאת, האופי וההיקף המדויק של הפעילות שלהם בסודן עדיין לא ברורים.
 4. מוזמביק: הקבוצה דווחה כמעורבת בפעולות נגד טרור נגד מורדים איסלאמיסטים בחלק הצפוני של המדינה. עם זאת, יעילותם והשפעת נוכחותם היו נושאים לוויכוח.
 5. מדגסקר: היו דיווחים המצביעים על מעורבותה של קבוצת וגנר בפוליטיקה המקומית, אם כי טענות אלו אינן מבוססות היטב.

הפעילות של קבוצת וגנר באפריקה עוררה כמה חששות, כולל:

 • התעלמות מחוקים בינלאומיים: בהיותה קבלן צבאי פרטי, קבוצת וגנר פועלת ברמת סודיות ואינה נתונה לאותם סטנדרטים של אחריות כמו הצבא הלאומי.
 • השלכות גיאו-פוליטיות: הפעילויות של קבוצת וגנר מתיישבות לעתים קרובות עם האינטרסים הגיאו-פוליטיים הרוסיים, ומעלות שאלות לגבי השפעתה של רוסיה באפריקה.
 • זכויות אדם: היו האשמות מרובות על הפרת זכויות אדם על ידי פעילי וגנר, אם כי קשה לאמת אותן בשל האופי החשאי של פעולותיהם.

קבוצת ואגנר נגד בלקווטר – Wagner Group vs Blackwater

קבוצת וגנר ובלקוואטר (הידועה כיום כ-Academi לאחר סדרה של מיתוגים מחדש) הן שתיהן קבלניות צבאיות פרטיות (PMCs), אך הן נבדלות בכמה אופנים מרכזיים, החל מהמקורות והפיקוח שלהן ועד להיקף הפעילות וההשלכות הפוליטיות שלהן. הנה כמה נקודות השוואה:

מוצא ובעלות

 • קבוצת וגנר: נוסדה ברוסיה, היא מאמינה שיש לה קשרים הדוקים עם ממשלת רוסיה. עם זאת, קשרים אלה לרוב אינם מקבלים הכרה רשמית.
 • Blackwater: Blackwater, שנוסדה בארצות הברית על ידי אריק פרינס ב-1997, התמקדה בתחילה במתן שירותי הדרכה לפני שהתרחבה לתחומים אחרים של אבטחה פרטית.

היקף הפעילות

 • קבוצת וגנר: הייתה מעורבת בסכסוכים שונים המתיישרים עם האינטרסים הרוסיים, כולל סוריה, לוב, הרפובליקה המרכז אפריקאית ואוקראינה. הוא הואשם בהשתתפות ישירה בפעולות לחימה.
 • Blackwater: בתחילה התחיל כמתקן אימונים אך עבר במהירות לשירותי אבטחה פרטיים. הוא הפך לשמצה במיוחד בשל תפקידו במלחמת עיראק. אנשי Blackwater היו מעורבים גם בנקודות חמות עולמיות שונות אחרות, שלעתים קרובות נקשרו על ידי ממשלת ארה"ב.

גורמים מתקשרים

 • קבוצת ואגנר: עבד לעתים קרובות על ידי ממשלות זרות אך פועלת בדרגה גבוהה של אטימות, מה שמקשה על בירור האופי המדויק של החוזים והפעילויות שלה.
 • בלקוואטר: בדרך כלל התקשרו עם סוכנויות ממשלתיות בארה"ב, כולל משרד החוץ ומשרד ההגנה, ולעתים קרובות החוזים נחשפים בפומבי במידה מסוימת.
 • כל PMC הוא תוצר של ההקשר הפוליטי, המשפטי והצבאי של מדינת הולדתה, וכל אחד מהם הפך לנקודת דאגה ומחלוקת בדיונים על הפרטת הכוח הצבאי והשלכותיו על החוק והסדר הבינלאומי.