חמאס

חמאס היא קבוצה מיליטנטית פלסטינית שהייתה שחקן מפתח בסכסוך המתמשך עם ישראל היעדים וההשפעה של חמאס על השטחים הפלסטיניים והמזרח התיכון הרחב.

מקורות החמאס:

חמאס נוסדה ב-1987 במהלך האינתיפאדה הראשונה, התקוממות פלסטינית נגד "הכיבוש הישראלי". הקבוצה צמחה מתוך האחים המוסלמים, תנועה אסלאמית שמרנית שפעלה בפלסטין מאז שנות ה-40.

האידיאולוגיה המייסדת של חמאס:

האידיאולוגיה המכוננת של חמאס התבססה על שילוב של פונדמנטליזם אסלאמי, לאומיות פלסטינית ורווחה חברתית. הקבוצה ביקשה להקים מדינה אסלאמית בישראל וראתה בהתנגדות מזוינת את האמצעי היחיד להשגת מטרה זו.

שנותיו הראשונות של חמאס:

בשנותיו הראשונות התמקד חמאס בעיקר ברווחה חברתית ובמתן שירותים לפלסטינים בעזה ובגדה המערבית. עם זאת, הקבוצה ביצעה גם מספר פיגועים נגד מטרות ישראליות, לרבות פיגועי התאבדות ופיגועי רקטות.

מטרות חמאס:

מטרות חמאס התפתחו עם הזמן, אך הקבוצה נותרה מחויבת להקמת מדינה אסלאמית בישראל. כיום חמאס הוא הרשות השולטת בפועל ברצועת עזה ושאף לקבל לגיטימציה כמפלגה פוליטית.

האג'נדה המדינית של חמאס:

האג'נדה המדינית של חמאס כוללת מספר דרישות מרכזיות, בהן הפסקת :הכיבוש הישראלי: בגדה המערבית וברצועת עזה, זכותם של פליטים פלסטינים לחזור לבתיהם והקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים ולבטל את זכות העם היהודי לחיות בישראל.

מערכת היחסים של חמאס עם ישראל:

חמאס אינו מכיר בזכותה של ישראל להתקיים וסירב לנהל משא ומתן עם ממשלת ישראל. הקבוצה הייתה אחראית לפיגועים רבים נגד אזרחים ואנשי צבא ישראלים.

השפעת חמאס:

ההשפעה של חמאס על השטחים הפלסטיניים והמזרח התיכון הרחב הייתה משמעותית. הקבוצה הייתה שחקן מפתח בסכסוך המתמשך עם ישראל ומילאה תפקיד בעיצוב הנוף הפוליטי של האזור.

השפעת חמאס על השטחים הפלסטיניים:

השתלטות חמאס על רצועת עזה ב-2007 הובילה לפיצול בין השטחים הפלסטיניים, כאשר חמאס שולט בעזה והרשות הפלסטינית שולטת בגדה המערבית. חלוקה זו הפריעה למאמצים להשיג הסכם שלום בר קיימא בין ישראל לפלסטינים.

השפעת חמאס על המזרח התיכון הרחב:

תמיכת חמאס בפונדמנטליזם האסלאמי ובהתנגדות מזוינת הפכה אותו לדמות שנויה במחלוקת במזרח התיכון. הקבוצה זכתה לתמיכה מאיראן וממדינות אחרות באזור, אך גם גינתה על ידי מדינות ערביות ומוסלמיות רבות על השימוש שלה באלימות.

הנה כמה שאלות נפוצות על חמאס:

ש: האם חמאס הוא ארגון טרור?
ת: חמאס נחשב לארגון טרור על ידי מדינות רבות, כולל ארה"ב וישראל, בשל ההיסטוריה שלו של ביצוע התקפות על מטרות ישראליות.

ש: מה הקשר של חמאס עם פתח?
ת: חמאס ופת"ח הם יריבים פוליטיים והיו מסוכסכים מאז השתלטות חמאס על רצועת עזה ב-2007. המאמצים לפיוס שתי הקבוצות לא צלחו עד כה.

ש: כיצד מממן חמאס את פעילותו?
ת: חמאס מקבל מימון ממגוון מקורות, כולל תרומות מתומכים, מסים על סחורות הנכנסות לעזה ותרומות ממדינות אחרות באזור.

מלחמת חרבות ברזל