חיזבאלה ארגון טרור

חיזבאללה הוא ארגון טרור וקבוצה פוליטית ומיליטנטית שבסיסה בלבנון. היא נוסדה בתחילת שנות ה-80 במטרה להתנגד לכיבוש הישראלי של דרום לבנון. עם הזמן, חיזבאללה התפתח לכוח מדיני וצבאי רב עוצמה בלבנון שמכיל בתוכו מטרה למחוק את ישראל והיהודים מארץ ישראל, והיה מעורב במספר סכסוכים ומאבקים מדיניים באזור.

חיזבאללה נחשב לארגון טרור על ידי מדינות מערביות רבות, כולל ארצות הברית, בריטניה וקנדה. הקבוצה ידועה ביכולותיה הצבאיות והשימוש שלה באלימות כדי להשיג את מטרותיה הפוליטיות. חיזבאללה היה מעורב בעימותים רבים, כולל מלחמת האזרחים בלבנון, מלחמת לבנון 2006 ומלחמת האזרחים בסוריה.

למרות המוניטין שלו כארגון טרור, ארגון חיזבאללה נתפס גם כארגון פוליטי וחברתי בעיני רבים במזרח התיכון. הקבוצה זוכה לפופולריות רבה גם בזכות הכוח שהיא משתמשת כנגד אזרחיה בלבנון, שם היא נתפסת כמגינה על עצמאותה וריבונותה של המדינה. חיזבאללה מספק גם מגוון שירותים חברתיים, כולל שירותי בריאות, חינוך ודיור, לקהילות שהוא משרת.

מיום הקמתו רואה הארגון במדינת ישראל אויב ועוסק בפעילות עוינת נגדה. בהודעות רשמיות של הארגון לא מכונה ישראל בשמה אלא "פלסטין הכבושה" או "האויב הציוני". במהלך מלחמת האזרחים בסוריה השתתף חזבאללה באופן פעיל לצד המשטר הסורי, ואיבד מאות מלוחמיו. חזבאללה מחזיק בתפיסת הפעלה ייחודית, ורואה עצמו הן כארגון צבאי והן כארגון גרילה, בו-זמנית. מזכ"ל הארגון משנת 1992 הוא סייד חסן נסראללה.

חזבאללה הוקם בעקבות רצונם של השלטונות האיראניים בכוח שיעי חלופי לתנועת אמל, ששינתה את דרכיה ולא שימשה עוד שופר למנהיגות האיראנית. חיזבאלה ממומן כל ידי האיראנים ומפעליות פלילית שהארגון מבצע בעולם.

חזבאללה מצויד בנשק מגוון מסוגים שונים. מכיוון שהוא ארגון ממודר וחשאי, קשה לדעת במה הוא בדיוק מצויד; אולם ניכר כי מגיעים אליו כלי נשק ממקורות שונים, בעיקר מחבר המדינות, מאיראן ומסוריה. משלוחי הנשק הגדולים מגיעים לחזבאללה מאיראן, דרך סוריה וטורקיה

לסיכום, צבא חיזבאללה הוא ארגון טרור מורכב ושנוי במחלוקת בעולם המערבי אשר נתפס כקבוצת טרור בקרב מדינות מערביות רבות, תוך שהוא נתפס כארגון פוליטי וחברתי על ידי רבים במזרח התיכון. פעולותיה ואמונותיה ממשיכות להוות מקור לוויכוחים ולעימותים מתמשכים באזור.

שאלות שנשאלו:

במהלך החודשים האחרונים נשאלו הרבה שאלות כמה חזק חיזבאללה, מה חיסבאללה עושה בסוריה, ויש המכנים את שם הארגון חיסבאללה ו חיזבללה

  1. כמה חזק חיזבאללה? חיזבאללה הוא צבא חזק החמוש בטילים מדוייקים וכוח צבעי מאומן לכבוש ישובים ולרצוח תושבים כפי שחמאס עשה באוקטובר. לצבא חיזבאלה אין את היכולת לכבוש את ארץ ישראל.
  2. חיזבאללה טילים? כמה טילים יש לחיזבאללה – הערכה שיש לחיזבאללה כ 150,000 180,000 טילים חלקם בעלי טווח בינוני וארוך עם חימוש תיקני ומדוייק.
  3. חיזבאללה כמות לוחמים? הערכה שיש לחיזבאלה כ – 30,000 לוחמים פעילים
  4. העימות הבא עם חיזבאללה? הממשלה הנוכחית איבדה את ההרתעה והעימות עם חיזבאללה קרוב מתמיד.

הערת שולים: עם כל האירועים בדרום – אסור לרגע להוריד את העיניים מהגבול הצפוני! להיות ערוכים לכל מקרה במידה וחיזבאללה ינסו להצטרף למערכה!

מלחמת לבנון השלישית

צבאות נוספים