חוקי הנשק בארצות הברית

חוקי הנשק בארצות הברית משתנים לפי המדינה והרמה הפדרלית. התיקון השני לחוקת ארצות הברית מגן על זכותם של יחידים לשאת נשק, אך זכות זו אינה בלתי מוגבלת והייתה נתונה לפרשנות על ידי בתי המשפט.

ברמה הפדרלית, חוק בקרת הנשק משנת 1968 מסדיר את תעשיית כלי הנשק ואוסר על קטגוריות מסוימות של אנשים להחזיק בנשק חם, כולל עבריינים מורשעים, מתעללים במשפחה ואנשים עם מצבים נפשיים מסוימים. חוק הנשק הלאומי משנת 1934 מסדיר את הבעלות וההעברה של סוגים מסוימים של כלי נשק, לרבות מקלעים ומשתיקים.

למדינות רבות יש חוקי נשק משלהן, שעשויים להיות מגבילים יותר מהחוק הפדרלי. מדינות מסוימות דורשות בדיקות רקע עבור כל רכישת נשק חם, בעוד שאחרות דורשות אותן רק עבור רכישות מסוחרים מורשים. לחלק מהמדינות יש תקופות המתנה לפני שניתן לרכוש נשק חם, וחלקן דורשות אישור או רישיון לשאת נשק סמוי.

יש ויכוח משמעותי בארצות הברית על הרמה המתאימה של רגולציה על נשק. תומכי הפיקוח על נשק טוענים שחוקים מחמירים יכולים לסייע בהפחתת האלימות בנשק, בעוד המתנגדים טוענים שחוקים כאלה יפגעו בזכויות התיקון השני שלהם ויעשו מעט כדי למנוע פשע.

חוקי הנשק לפי מדינה

חוקי הנשק בארצות הברית משתנים באופן משמעותי ממדינה למדינה, ואפילו בין יישובים שונים באותה מדינה.

במדינות מסוימות יש חוקי בקרת נשק קפדניים הדורשים בדיקות רקע, תקופות המתנה והיתרים לפני רכישה או נשיאת נשק חם. במדינות אחרות יש חוקים מקלים יותר המאפשרים נשיאה פתוחה של כלי נשק ללא אישורים או רישום.

להלן כמה דוגמאות לסוגי חוקי הנשק הקיימים במדינות שונות:

 • קליפורניה: בקליפורניה יש כמה מחוקי הנשק המחמירים ביותר במדינה. כדי לרכוש נשק חם בקליפורניה, עליך להיות בעל תעודת בטיחות בכלי יריה, המחייבת לעבור מבחן בכתב על חוקי הבטיחות והטיפול בנשק. לקליפורניה יש גם תקופת המתנה של 10 ימים לפני רכישת נשק חם ודורשת בדיקות רקע עבור כל מכירות הנשק, כולל מכירות פרטיות.
 • טקסס: לטקסס יש חוקי נשק מקילים יותר מקליפורניה. נשיאה של נשק חם מותרת ללא אישור למי מעל גיל 21, ובעלי נשק מורשים יכולים לשאת כלי נשק סמויים. עם זאת, יש עדיין כמה הגבלות על מי יכול לרכוש כלי נשק והיכן ניתן לשאת אותם.
 • ניו יורק: בניו יורק יש כמה מחוקי הנשק המחמירים ביותר במדינה, בדומה לקליפורניה. ניו יורק דורשת בדיקות רקע עבור כל מכירות הנשק, כולל מכירות פרטיות, ויש לה תקופת המתנה של עד 30 יום לרכישת נשק חם. לניו יורק יש גם תקנות מחמירות לגבי סוגי כלי הנשק שהם חוקיים ומגבילה את קיבולת הכלי ל-10 כדורים.
 • פלורידה: לפלורידה יש חוקי נשק רפויים יחסית בהשוואה לכמה מדינות אחרות. הוא מאפשר נשיאה סמויה של כלי נשק עם אישור, ונשיאה פתוחה מותרת במצבים מסוימים. פלורידה אינה דורשת אישורים או רישום לרכישת כלי נשק, ואין תקופות המתנה לרכישת כלי ירייה.

חשוב לציין שהדוגמאות הללו הן רק מדגם קטן מהמגוון הרחב של חוקי הנשק ברחבי ארצות הברית. לכל מדינה יש מערכת חוקים ותקנות ייחודית משלה בנוגע לנשק חם, וחשוב לחקור ולהבין את החוקים במדינה או ביישוב הספציפיים שלך לפני רכישה או נשיאה של נשק חם.

איפה ניתן לרכוש נשק בארצות הברית

בארצות הברית, ניתן לרכוש כלי נשק מסוחרי נשק מורשים, שיכולים לכלול חנויות נשק ייעודיות, חנויות למוצרי ספורט, ואפילו כמה רשתות קמעונאיות גדולות יותר שמוכרות כלי נשק. עם זאת, הזמינות של כלי ירייה לרכישה עשויה להשתנות בהתאם לחוקים המדינה והמקומיים.

חנויות נשק ייעודיות מתמחות בדרך כלל במכירת כלי נשק וציוד נלווה, כגון תחמושת ואביזרי נשק. חנויות אלו נמצאות לרוב בבעלות ומופעלות על ידי חובבי כלי ירייה ועשויות להציע מגוון רחב של מוצרים ושירותים, לרבות כלי נשק, שיעורי הדרכה והשכרת מטווחים.

חנויות לציוד ספורט עשויות גם למכור כלי נשק, אך המבחר שלהן עשוי להיות מצומצם יותר ויכול להתמקד בציד ובילוי בחיק הטבע ולא בהגנה עצמית או הגנה אישית.

כמה רשתות קמעונאיות גדולות יותר, כמו Walmart, מכרו בעבר כלי נשק בחנויות שלהן. עם זאת, בשנים האחרונות, רבות מהרשתות הללו הפסיקו למכור כלי נשק או צמצמו משמעותית את מבחרן עקב לחץ ציבורי וחששות מאלימות בנשק.

חשוב לציין שלא משנה היכן נמכרים נשק חם, כל הסוחרים המורשים חייבים לציית לתקנות הפדרליות והמדינתיות, לרבות ביצוע בדיקות רקע על קונים ועמידה בדרישות אחרות לניהול תיעוד ודיווח. בנוסף, לחלק מהמדינות והיישובים יש הגבלות משלהם לגבי היכן ניתן למכור כלי נשק ומי יכול לרכוש אותם.

בדיקת רע לפני קנייה

בדיקות רקע לכל מכירות הנשק מתייחסות לדרישה שאנשים המעוניינים לרכוש כלי נשק מסוחרים מורשים יעברו בדיקת רקע כדי לקבוע אם הם כשירים מבחינה חוקית להחזיק בנשק חם.

תהליך בדיקת הרקע כרוך בדרך כלל בהגשת המידע של הקונה הפוטנציאלי, לרבות שמו, תאריך הלידה ומידע מזהה אחר, למערכת הלאומית לבדיקת רקע פלילי מיידית (NICS). ה-NICS הוא מסד נתונים שמתוחזק על ידי הבולשת הפדרלית (FBI) המכיל רשומות של עבר פלילי, רישומי בריאות הנפש ומידע אחר שעלול לפסול אדם מלהחזיק נשק חם.

אם בדיקת NICS תגלה כי לקונה הפוטנציאלי יש עבר פסילה, כגון הרשעה בפלילים, היסטוריה של אלימות במשפחה או בעיה בבריאות הנפש שפוסלת אותו מלהחזיק נשק חם, המכירה תידחה. אסור לסוחר למכור את הנשק לאדם, ובמקרים מסוימים, ה-FBI עשוי להודיע לאכיפת החוק המקומית על הניסיון לרכוש את הנשק.

בדיקות רקע עבור כל מכירות הנשק נועדו למנוע מאנשים המהווים איום על ביטחון הציבור להשיג נשק חם. הם נדרשים על פי החוק הפדרלי עבור כל רכישת כלי ירייה מסוחרים מורשים, כולל רכישות בתערוכות נשק, דרך האינטרנט ודרך מכירות פרטיות אם המוכר הוא סוחר מורשה. עם זאת, לחלק מהמדינות יש דרישות נוספות מעבר לחוק הפדרלי, כגון דרישת בדיקות רקע למכירות פרטיות בין אנשים.

אירועי ירי המוני בארצות הברית

ירי המוני בארצות הברית היו נושא משמעותי בשנים האחרונות, עם מספר תקריות בפרופיל גבוה המתרחשים במקומות שונים ברחבי המדינה. ירי המוני מוגדר בדרך כלל כאירוע שבו יורים ארבעה אנשים או יותר, למעט היורה.

היו מספר רב של ירי המוני בארצות הברית בשנים האחרונות, כאשר רבים מהם הובילו למספר רב של הרוגים ופציעות. כמה מהאירועים הבולטים ביותר כוללים:

 1. ירי ב Aurora ב-2012: חמוש פתח באש בבית קולנוע באורורה, קולורדו, הרג 12 בני אדם ופצע 70 אחרים.
 2. ירי ב Sandy Hook ב-2012: יורה הרג 26 בני אדם, כולל 20 ילדים, בבית הספר היסודי סנדי הוק בניוטאון, קונטיקט.
 3. ירי ב Washington Navy Yard ב-2013: חמוש הרג 12 בני אדם ופצע שלושה אחרים במתקן צבאי בוושינגטון הבירה.
 4. ירי בסן ברנרדינו ב-2015: זוג נשוי הרג 14 בני אדם ופצע 22 אחרים במרכז לשירותים חברתיים בסן ברנרדינו, קליפורניה.
 5. ירי במועדון לילה באורלנדו ב-2016: חמוש הרג 49 בני אדם ופצע 53 אחרים במועדון לילה הומו באורלנדו, פלורידה.
 6. ירי בלאס וגאס 2017: יורה פתח באש על קהל שהשתתף בפסטיבל מוזיקה מחדר מלון, הרג 58 בני אדם ופצע מאות נוספים.
 7. ירי בפארקלנד ב-2018: תלמיד לשעבר הרג 17 בני אדם ופצע 17 אחרים בבית הספר התיכון מרג'ורי סטונמן דאגלס בפארקלנד, פלורידה.
 8. ירי בבית הכנסת "עץ החיים" ב-2018: חמוש הרג 11 בני אדם ופצע שישה נוספים בבית כנסת בפיטסבורג, פנסילבניה.
 9. ירי באל פאסו ב-2019: חמוש תקף חנות וולמארט באל פאסו, טקסס, הרג 23 בני אדם ופצע רבים אחרים.
 10. ירי ב-2019 בדייטון: חמוש הרג תשעה בני אדם ופצע 27 אחרים ברובע בידור פופולרי בדייטון, אוהיו.

תקריות אלו, יחד עם רבים אחרים, עוררו ויכוחים על בקרת נשק ואמצעי בטיחות הציבור בארצות הברית. תומכים רבים קראו לחוקי נשק מחמירים יותר, כולל בדיקות רקע מורחבות, הגבלות על כלי נשק תקיפה וצעדים לטיפול בבעיות נפשיות.

עם זאת, נושא הירי ההמוני נותר נושא מורכב ורב פנים, ולעתים קרובות קשה ליישם פתרונות בשל גורמים פוליטיים וחברתיים. המאמצים להתמודד עם הנושא ידרשו ככל הנראה שילוב של פעולה חקיקתית, הסברה קהילתית וחינוך, ושינויים בגישה ובאמונות חברתיות לגבי בעלות על נשק ואלימות.