הנשמות הטהורות בהופעות מול חיילים במלחמת יום כיפור

מה מסתתר מאחורי השיר קפה אצל ברטה ששרו הנשמות הטהורות במלחמת יום כיפור

"אחרי כמה צרות קטנות פתאום תרגיש נפלא תהיה לך שמחה גדולה מילה של ברטה זאת מילה" ,אז האם מילה של ברטה זאת מילה? מי זאת ברטה? ואיזה דמות ידועה הייתה הרקע שעליו כתב אהוד מנור ז"ל את השיר המפורסם שהפך ללהיט ולקלאסיקה ישראלית שלא נס ליחה. 

קוראת בקלפים

בתחילת שנות ה 70 טיפול פסיכולוגי עוד לא היה נפוץ בישראל.
רחל לוי הייתה קוראת בקלפים והאוזן הקשבת אצל צדי צרפתי שבאותה
תקופה היה שחקן צעיר ששיחק בקאמרי ובהבימה והשתתף במחזמר המפורסם "שיער",   כאשר רצה צרפתי לעשות מעבר מעולם המשחק לבימוי הוא נהג ללכת אל רחל לוי שגרה מול הבית שלו בכל פעם שהרגיש איזה חרדה מצוקה בתקופת בלבול וחיפוש דרך ומה עתיד לקרות לו או שהיה "שפוף ורע לי על הלב".

צדי היה בין המכורים שהיה הולך אליה בקביעות כדי שתגיד לו מילה טובה או לדעת מה יהיה תמורת איזה בקשיש או עשיריות בצד. והיא הבינה אותו ואת מצוקתו ליטפה ואמרה שאין מה לדאוג והכל יהיה בסדר. "תמיד כשאני עומד כבר לעזוב היא מנסה לומר שיהיה עוד טוב", באותה תקופה צדי היה חבר קרוב של אהוד מנור ז"ל ואשתו, עפרה פוקס, והיה איתם בקשר יומיומי וסיפר להם בין היתר גם על הפגישות שלו עם קוראת הקלפים הם שאלו אותו אם זה עוזר ומצליחה לנבא?

וצדי ענה להם שלא! בינתיים שום דבר לא ממש משתנה, לקראת איזה הצגה חדשה שהשתתף רחל לוי הקוראת בקלפים אמרה לו  שיהיה בסדר ותהיה הצלחה גדולה וזה נהפך לכישלון גדול ומאז הוא לא נכנס אליה יותר. 

על רקע הסיפור הזה החליט מנור לכתוב את השיר, אמנם בלעג ועם הרבה קריצה אך גם קצת נוגה.את השם רחל הוא החליף לברטה וסביר להניח שבשביל הרומנטיות לקוראת בקלפים החליף לקוראת בקפה,  את השיר "קפה אצל ברטה" הלחין המוזיקאי נתן כהן השיר בוצע לראשונה על ידי להקתו של נתן כהן, הנשמות הטהורות בהופעות מול חיילים במלחמת יום כיפור אך טרם הוקלט באופן רשמי, בהופעות מול החיילים הצטרף אליהם יגאל בשן ז"ל שהיה כבר אז כוכב גדול.

הנשמות הטהורות

נתן כהן השמיע לו כמה שורות מתוך השיר שכתב אהוד מנור.המילים היו כמו כפפה למנגינה ובשן התלהב ורצה להקליט אותו לאלבומו הבא, הוא ביקש וביקש מנתן כהן שרצה בהתחלה להקליט אותו לאלבום של הנשמות הטהורות, אך לבסוף  קיבל את אישורו של כהן לאחר שהקלטת השיר ע"י הלהקה התמהמהו ונדחו, השיר נכלל באלבום הנושא את שם השיר ויצא בשנת 1974 וזכה מיד להצלחה גדולה וללהיט בתחנות הרדיו. כמה חודשים לאחר מכן השיר נכלל גם באלבום הבכורה היחיד שהוציאה הנשמות הטהורות. 

יגאל בשן ז"ל,  היה אחד הזמרים המצליחים בישראל כתב, הלחין וביצע עשרות שירים שהפכו לקלאסיקות ישראליות. לאורך כל שנות ה 70 וה 80 בשן נהנה מפופולריות חוצת גבולות וז'אנרים.
כיכב במצעדי הפזמונים, שיחק בסרטים, הקליט שירים לקולנוע, השתתף בפסטיבלי זמר למבוגרים ולילדים, כאמן יוצר וכותב המוזיקה שלו נגעה בשילוב של בין מזרח למערב, חדרה ללב של כולנו וגרמה לנו לחייך ולהתרגש עם שיריו היפים שהפכו לחלק מכובד וחשוב בפס הקול הישראלי. תרומתו לתרבות הישראלית היא אדירה, לפני שנה ב 9/12/18 יגאל בשן ז"ל שם קץ לחייו ולייסוריו.  קולו החם והמרגש כבר לא תעשה לנו מנגינות נפלאות אך שיריו הרבים והיפים יישארו לנצח ויצירתו תמשיך לחיות בנו. יהי זכרו ברוךלהאזנה לפודקאסט מיוחד של אתם זוכרים את השירים במלאת שנה למותו עם מיטב שיריו היפים והסיפורים מאחוריהם לחצו כאן

הסיפור מאחורי השיר ואותך של מתי כספי מאת דני אדלסון מנהל קהילת אתם זוכרים את השירים, שדרן רדיו ועורך מוזיקה. 

מה מסתתר מאחורי שיר האהבה" "ואותך" (אחרי שנסעת)?

מה מסתתר מאחורי הסיפור שיר אהבה אלינור

שירי יום הזיכרון