דובון צבאי

מעיל דובון צבאי – הדובון הצבאי

הדובון הצה"לי פותח במקור בתחילת שנות ה- 70 כמעיל מרופד למארבים, עבור חיילי צה"ל, שפעלו בגבול הצפון. "בשם הסוציאליזם", נאלץ צה"ל לספק את המעיל לכל החיילים .

מעיל הדובון נקנה לא רק ע"י החיילים, אלא גם ע"י אזרחים בחנויות אזרחיות. אופנת הדובון הצה"לי חדרה גם לשוק זה ונרכשת עד היום ע"י אזרחים מכל הגילאים. הדובון הוא אחד הסמלים של הישראלי המצוי: שהיה פעם חייל, אח של חייל או חבר של חייל, שדאג להשיג את המעיל או לקנותו בכדי שיוכל לעבור את החורף בשלום. ישראלים מזהים זה את זה בעת טיולים בחו"ל עפ"י מעיל הדובון שהפך לאחד מהסמלים של התרבות הפופולרית של החברה הישראלית.

כשהישראלי רוצה לקחת פריט לבוש "באמת מחמם", הוא לא ילבש מעיל אופנתי של Levis (ג'קט ג'ינס) או ריבוק, לדוגמא, אלא יבחר את הדובון שיקנה לו מראה מגושם, מנופח וחסר אופנתי, המזכיר מראה של "דב".

"בשם הסוציאליזם", נאלץ צה"ל לספק את המעיל לכל החיילים . מעיל הדובון נקנה לא רק ע"י החיילים, אלא גם ע"י אזרחים בחנויות אזרחיות. אופנת הדובון הצה"לי חדרה גם לשוק זה ונרכשת עד היום ע"י אזרחים מכל הגילאים. הדובון הוא אחד הסמלים של הישראלי המצוי: שהיה פעם חייל, אח של חייל או חבר של חייל, שדאג להשיג את המעיל או לקנותו בכדי שיוכל לעבור את החורף בשלום.

ישראלים מזהים זה את זה בעת טיולים בחו"ל עפ"י מעיל הדובון שהפך לאחד מהסמלים של התרבות הפופולרית של החברה הישראלית. כשהישראלי רוצה לקחת פריט לבוש "באמת מחמם", הוא לא ילבש מעיל אופנתי של Levis (ג'קט ג'ינס) או ריבוק, לדוגמא, אלא יבחר את הדובון שיקנה לו מראה מגושם, מנופח וחסר אופנתי, המזכיר מראה של "דב".

דובון הדובון הצבאי
המידע נלקח מתוך עבודת סמנריון בנושא סמלים חזותיים של חיילי צה"ל שנכתב על ידי חדי להבי וזהבית ברקו – יולי 1998